westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

14=-2k+3 I need help with this problem. I'm getting multiple answers. One answer is k = -5.5 Another answer is k = -11/2 Can you help me understand this? Are th
I dont get it i need help
how to integrate ∫㏑x/χ from 1 to e
Can someone help me?
what is the y-intercept of the linear equation y=5x+7
Which best explains why president wilson chooses the word extraordinary?
150-2[(3x15)+(2x10)]
Sammy's pet dog weighs 10 pounds, and his pet caterpillar weighs 2 ounces. How many ounces less does his pet caterpillar weigh?
if the ratio of the diameter of two circles is5: what is the ration of their circumferences
Need help with this question