777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

The columbia plateau in washington and oregon is ________.
Which is these methods would be most effective in allowing someone to precisely gauge the intensity level of his exercise? A.Complete the talk test B. Ask coa
Much of the mountain states area was owned by france or what other country in the early years?
How many grams of hcl can be produced if 7.25 g of cl2 is reacted with an unlimited supply of h2?
why are grassland important to cotton and producing cotton look at the camlet soil
which statements accurately describe Japanese history from the nineteenth century to the mid-twentieth century? chose ALL answers that are correct . A.shotguns
The isosceles trapezoid is part of an isosceles triangle with 38 vertex angle. what is the measure of an acute best angle of the trapezoid? what is the measure
A wave traveling in water has a frequency of 250 Hz and a wavelength of 6.0 N. What is the speed of the wave?
Since the beginning of the 1900s, the agricultural sector of the united states has:
Based on the real interest rate, who tends to benefit from unanticipated inflation in terms of borrowing and lending?