MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Rectangle EFGH is graphed on a coordinate plane with vertices at E(-3,5), F(6,2), G(4,-4),and H (-5,-1). Find the slopes of each side.
what is a bodegon what is its significance
The sum of three consecutive integers is 42. Let x be the middle of the three integers.
Is magnesium a element compound or mixture
A pitcher contains 2/3 quart of lemonade. If an equal amount of lemonade is poured into each of 6 glasses, how much lemonade will each glass contain?
Who brought fireworks to italy from the far east
What times what equals 325
7 divided by blank equals 56
the sum of 3 times a number and 7
Identify the following. Where is he going? fragment simple sentence complex sentence