SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

2. Describe the roles of southern blacks, carpetbaggers, and scalawags in Reconstruction. a. southern blacks: b. carpetbaggers: c. scalawags:
what does the department of agriculture do?
The findings of Henri Becquerel and the Curies helped to discredit what notion held for a very long time?
In sections 29-30 of "the gift of the magi," jim is shown as a foil for della in the way he reacts to the situation, namely, _________. a. jim wishes della had
Find the range of the given data set 5/8, 3/4, 1 1/8, 1 1/4 1 1/8 5/8 3/4
a team won 6games and lost 8 games what was the teams win-loss ratio
Compare and contrast the movement of particles in gases, liquids, and solids
How would you describe the monkey's paw
How does a lithium cation compare to a lithium atom? A. The cation is larger. B. The cation has the same radius. C. The cation is smaller. D. The cation has the
How do the children first discover the knothole in the tree? A. Scout trips over the tree's roots and notices the knothole. B. Jem climbs the tree and finds