MarlainaK225412 MarlainaK225412
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

7.) A jug of egg nog sells for $5.12One jug holds(128 punces. What is the unit priceper ounce?

Respuesta :

JaliahM37294 JaliahM37294
  • 03-11-2022

Answer:

The unit price per ounce is;

[tex]\text{\$0.04 per ounce}[/tex]

Explanation:

Given that A jug of egg nog sells for $5.12 and One jug holds 128 ounces.

We can derive the unit price per ounce by dividing the price by the number of ounces;

[tex]\begin{gathered} r=\frac{\text{ \$5.12}}{128\text{ ounces}} \\ r=\text{ \$0.04 per ounce} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the unit price per ounce is;

[tex]\text{\$0.04 per ounce}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

2 fraction bars. The first bar is labeled 1 with 8 boxes underneath that are labeled one-eighth. The second bar is labeled 1 with 8 boxes underneath that are la
1.5 Evaluate the extent to which the Government has contributed to social grants . nutrition . school fees health care . housing Activity 1 Subtotal [40]
4.75 lbs what is the amount in grams​
Why is it important to detect a disease early
To devise a plan means to come up with a plan. True or False
A rule or principle that describes what happens in nature is called a law.
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14
Who invented the Cottongin
HELP ME PLS! What standard word parts make up most medical terms?
Help plzzzz I need help ASAP thank you