TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 29+ )
Otras preguntas
Number the sentences in order to create a strong body paragraph. Use the number to indicate the first sentence of the paragraph. He is embarrassed because the t
Read this passage from "The Dammation of a Canyon" by Edward Abbey:This argument appeals to the wheelchair ethos of the wealthy, upper-middle-class American slo
How did Josef Stalin attempt to modernize the Soviet Union? A.)He allowed limited private enterprise. B.)He executed his enemies. C.)He placed all farms unde
One card is drawn at random from a deck of cards. What is the probability that the cardis a red ace?Entering your answer:• Leave your answer in fraction form (t
Which statements correctly describe Washington, D.C.? Check all that apply. It is on land donated by Maryland and Virginia. It was named after the second US pr
Without oxygen, a cell can extract a net gain of only ___________________ molecules of ATP from each glucose molecule.
Write the point-slope form of the line that passes through (-8, 2) and is perpendicular to a line with a slope of -8
You work part-time at the “Pack-it and Mail-it” that sells containers used for shipping items. Your photography teacher asks you to recommend the best package t
How do you graph or what are the points for x=-3
three resistors of 25.0 W, 30.0 W, and 40.0 W are in a parallel circuit with a 6.0-volt battery. What is the current in the circuit?