jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

what is a vortex? need some help
what is the farthest distance a human has ever been from earth?
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
Why is living important
Why is living important
solve for x:    x to the negative 3rd power is equal to 27 over 64
Complete the following statements by writing the missing word (s). 16. If two lines intersect, then their intersection is exactly ________________. 17. ________
Solve for y.8^3-3y=256^4y
If x= (a^2)/b, which situation would always double the value of x? (1) Doubling the value of a(2) Halving the value of a(3) Doubling the value of b(4) Halving t
what is a vortex? need some help