joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 75+ )
Otras preguntas
A crowd of about 20,000 people demonstrated in 1905 in St. Petersburg to appeal for________________ . This demonstration led to ____________ . the first blank :
Please please help I really having a hard time with this thank you
The hypotenuse of a right triangle is 13ft long. The shorter leg is 7ft shorter than the longer leg. Find the side lengths of the triangle.
A square has an area of 494949 square feet. what is the perimeter of the square?
Georgina likes to read during her summer break. The table below shows the number of pages in each book she read last summer and the number of pages in each book
PLEASE HELP What does the slope and y-intercept mean?
Phil has 1/2 pound of berries to put equally into 4 tarts. how many pounds of berries will there be in each tart?
What was one major result of the north’s victory in the civil war?
A spring of 1 kg is attached to a spring which produces an extension of 0.1 cm its spring constant
How many sides does a polygon have if the sum of its interior angle =900 degrees?