crstyp
crstyp crstyp
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

At rite aid, you can buy 5bags of skittles for $5.25. At Duane trade, you can buy 4 bags of skittles for $5.00. At CVS, you can buy 10 bags of skittles for $9.00. Which store has the better unit price per bag of skittles?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2017
rite aid : 5.25 / 5 = 1.05 per bag
duane trade : 5/4 = 1.25 per bag
cvs : 9/10 = 0.90 per bag

better unit price is CVS
Answer Link

Otras preguntas

36. Jacques counts aloud by 4s and Jean-Pierre by 6s. Write the first two numbers that they will both say? 37. Which will form more different rectangular shapes
PLEASE HELP!!!!! SHOW YOUR WORK AND EXPLAIN WILL MARK BRAINIEST
sqrt(11) + 3 sqrt(11)
what is hyperbole and metaphor​
help me with this question please​
2. what do i put im confused and dont know how to do this
The container that holds the water for the football team is full 1/2 full. After pouring out 3 gallons of water, it is 1/3 full. How many gallons can the contai
Find the surface area of a square pyramid with side length 4 ft and slant height 5 ft.
Round 5049 correct to 1 significant figure​
Select the correct answer. Which statement is true about this quadratic equation? y = x^2 - 11x + 7 A. There is one complex solution. B. There are two real solu