longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

Znanfdgfhfhgdrtxhsrteyudrgfudgsjkgrsfedkj
What are the extreme vertices of a unit square?​
what does the phrase lonely no longer in paragraph 3 suggest about the narrators smotional state
What are some advantages that comedy has for dealing with serious issues like racism? What are some disadvantages?
a story of vengeance
The perimeter of a rectangular concrete patio is 42 meters. It is 12 meters long. How wide is it?
Find the complete predicate and the simple predicate in the sentence. All of the members have been properly notified of the meeting. complete predicate:
what does SNCC Approach
Maria dropped four different objects in a vacuum. The graph shows the data she collected. Which statement best describes the data Maria found? Responses A The
variable expenses: $2,510.60 Fixed expenses: $1,246.25 Miles driven: 4,800 What is the cost per mile?