LexyRomero
LexyRomero LexyRomero
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

26 lbs of onions cost $52. How many lbs of onions can you get with $8 ?

Respuesta :

juleshale juleshale
  • 03-04-2018
52/26 = 2
8/x = 2
8/4 = 2
the answer would be 4 lbs of onions
Answer Link
agaue agaue
  • 09-09-2018

Given :26 lbs of onions cost $52 .The question is asking us to find the quantity of onion that can be bought for $8.

Onions that can be bought in $52 is given as 26 lbs.

Amount of onions that can be bought in $1 will be 26 ÷52 = 1÷2  =0.5 lbs.

Amount of onions that can be bought in $8 is 0.5x8=4 lbs.

One can get 8 lbs of onions  with $8 .


Answer Link

Otras preguntas

Factorise : a²+b²-c²+2ab​
What are the three rules of the cell theory?
Identify the reasoning process, induction or deduction. Explain your answer. The data in the graph are from a random sample of 1200 full-time four-year undergra
I NEED HELP ASAP PLEASE
Which of the following will a patient need to endure before receiving a stem cell-generated organ transplant? A. A lengthy waiting period to secure an organ don
When you tell the most important part of a text, what are you identifying?​
A train on a straight track goes in the positive direction for 5.9 km, and then backs up for 3.8 km
10. Which is the graph of the exponential function y = 9(3)x?
f(x) = -5x + 8 evaluate and simplify the difference quotient.
-y - 52 = 33 10 Points