valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

41% of the students at an art college want to be graphic designers. About what fraction of the students want to be graphic designers?
Is (3,6) A Solution To y = 3x - 3 and y = 2x + 2 Plus I have to show work. >.< Due by tomorrow please help!!!!!!!!!!!!!
what do b times h mean
Which of the following words is derived from Greek? A. abhorrence B. abscond C. catalyst D. herbicide
Does a rectangle have more sides or angles
Why weren't the serfs' plots truly their own
a grown tiger begin its life as a single fertilized egg explain why a tiger look so much different as an adult then it did as a single fertilized eggEnter your
how far can a hurricane travel
simplify 24/40 in simplest form
Please help ! One pound of shrimp costs $6.00. How much does 7/8 pound of shrimp cost?