zaneshadwick00 zaneshadwick00
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

A package of three compact discs cost $24.96. How much does each disc cost?

Respuesta :

milimm
milimm milimm
  • 01-05-2018
Price divided by number of discs
24.96/3 =8.32
Answer Link
Allikat74
Allikat74 Allikat74
  • 01-05-2018
Each disc costs $8.32. This is because $24.96 (total cost) divided by 3(amount of discs) is $8.32.
Answer Link

Otras preguntas

Someone help me . I don’t know the answer!!
Alana bought 3/8 pound of Swiss cheese and 1/4 pound of American cheese. Which pair of fractions cannot be used to find how many pounds of cheese she bought in
What finally sparked World War I? A. the First Moroccan Crisis B. a crisis in Sarajevo C. Balkan Wars D. the Second Moroccan Crisis
How is energy obtained and cycled among all living organisms?
Explain how you can prove that three weeks is less then 24 days
1. Air contains mostly nitrogen (78%) and oxygen (21%). It also contains other gases, including carbon dioxide and helium, and various pollutants (both gases an
1. How many of the sources you are provided should you use in your essay? 2. In an informative essay, what is the minimum number of reasons/body paragraphs you
Which method is the most effective method to use to solve x^2+4x+3=0
You can drink water directly from streams and rivers. True or False
the circle below is the graph of which of the following equations