jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Revenue in 2000 for a bakery chain totaled $10 billion from 5,562 shops nationwide. During the next 10 years, the bakery had to close down a few shops, and the
What type of evidence is considered valid in psychological research? question 4 options: theoretical?
The length of a rectangle is 2 units shorter than one-fifth of the width, x. Which expression represents the perimeter of the rectangle? ​ 2/5x−8 ​ 12/5x−4 2/5x
what will happen if there was no condensation stage in the water cycle
What is the difference between drama serie sitcom soap opera?
Which type of ad is most similar to snob appeal? A. testimonial B. glittering generalities C. cutting edge D. omission
Mathematics help please!
(01.02) kim earns $30 for babysitting on friday nights. she makes an average of $1.25 in tips per hour. write the function of kim's earnings, and solve for how
The distance between bases on a baseball diamond (a perfect square) is 90 feet and the pitchers mound is one-half the distance between home and second base. If
how do u find the area?